Verovio Humdrum Viewer (VHV) to edytor muzyczny działający online w przeglądarce internetowej. VHV za pomocą swojego interfejsu pozwala na interaktywne renderowanie partytury na podstawie pliku w formacie Humdrum znajdujacych się na stronie https://verovio.humdrum.org. Zobacz także stronę Jak zacząć aby zapoznać się z samouczkami dotyczącymi używania interfejsu VHV, lub przeglądnij strony dokumentacji za pomocą menu bocznego lub nawigacji na górze strony. Strony pomocy zostały ułożone według tematów:
- Interfejs użytkownika
- Opis interfejsu VHV oraz sposobów jego używania.
- Komendy
- Lista skrótów klawiaturowych pozwalających na interakcję z interfejsem VHV.
- Edytowanie graficzne
- Opis działań pozwalających na edytowanie notacji muzycznej w edytorze graficznym.
- Filtry
- Filtry, które po zastosowaniu modyfikują dane.
- Zasoby
- Opis muzycznych zasobów dostępnych online, które mogą być użyte w VHV.
- Kodowanie Humdrum
- Tematy związane z różnymi aspektami zapisu muzycznego w składni Humdrum, w większości bezpośrednio powiązane z możliwościami VHV. Zobacz stronę Jak zacząć aby zapoznać się z interaktywnym samouczkiem dotyczącym kodowania muzyki w formacie Humdrum. Bardziej szczegółowa dokumentacja formatu znajduje się na stronie Humdrum documentation.
- mojeVHV
- Instrukcje i przykładowe użycia programu Verovio i Humdrum w Twoich własnych projektaach.
- Utrzymanie
- Tematy związane z tworzeniem i utrzymaniem tej strony.
- Indeksy
- Lista stron według kategorii tagów.
Współtwórcy
- Craig Stuart Sapp
- Twórca
- Alex Morgan
- Piotr Szyngiera
-
- walidacja poprawności składni Humdrum w edytorze ace
- Podświetlanie składni Humdrum
Nie-programiści mogą uczestniczyć w projekcie poprzez zgłaszanie błędów oraz zapotrzebowania na nowe opcje dla interfejsu VHV. Raporty błędów dla filtrów powinny być zgłaszane do humlib, a raporty błędów oraz poprawki do edytora graficznego do verovio. Większa część stron dokumentacji VHV posiada przyciski, które mogą być użyte w celu poprawiania literówek lub dodawania treści, przez osoby posiadająceo konto na Githubie.
Główne składniki oprogramowania
- verovio
- Oprogramowanie renderujące w C++ (z wykorzystaniem formatu MEI, pozwalające na import plików w formacie Humdrum oraz MusicXML z możliwościę eksportu do formatów SVG oraz MIDI)
- humlib
- Narzędzia C++ do konwertowania i analizy muzycznej (z wykorzystaniem Humdrum, z możliwością importu z formatów MusicXML oraz MEI oraz eksportu do MEI i MIDI)
- edytor ace
- Edytor tekstowy w JavaScript
Instytucjonalni partnerzy projektu
Projekty korzystające z VHV
Po przygotowaniu składu nutowego w VHV może on zostać wykorzystany do przeprowadzenia analizy za pomocą narzędzi komputerowych, jak np. Humdrum Tools, oraz wyświetlania notacji muzycznej na stronach internetowych za pomocą wtyczki Humdrum notatio.
Przykładowo, w projekcie Josquin Research Project (JRP) użyto zarówno wtyczki “Humdrum notation” w celu wyświetlenia incypitów muzycznych na stronach poszczególnych kompozycji, jak i w celu generowania przykładowych partytur z bazy JRP na stronie głównej. Ponadto, niektóre z narzędzi analitycznych zostały zaimplementowane online za pomocą VHV. Jednym z przykładów może być filtr dissonant, który automatycznie wyświetla dysonanse. Na stronach poszczególnych kompozycji jak np. ta w projekcie JRP znajdują się przyciski oznaczone jako “Dissonant”, które przekierowują do VHV ładując wskazane dane do edytora oraz wykonując analizę dysonansów za pomocą VHV.
Pliki znajdujące sie na innych stronach internetowych mogą zostać automatycznie załadowane do VHV poprzez wpisanie odpowiedniego adresu URL w parametrze CGI file. Na przykład poniższy link do VHV:
pozwala pobrać spod adresu URL dane Humdrum pierwszej części Sonaty księżycowej Beethovena:
https://raw.githubusercontent.com/craigsapp/beethoven-piano-sonatas/master/kern/sonata14-1.krn
Poniższa partytura stanowi część repozytorium Github zawierajacego sonaty Beethovena:
https://github.com/craigsapp/beethoven-piano-sonatas
które są dostępne z pozimu menu pomocy w interfejsie VHV (znak pytajnika w prawym górnym rogu na stronie VHV).